Damian Janikowski z MMA radzi robić badania

0
503

Troska o zdrowie oraz systematyczne wykonywanie badań profilaktycznych powinny być naturalnym nawykiem. Przykładem mogą być zawodowi sportowcy, którzy mimo młodego wieku, regularnie sprawdzają stan swojego zdrowia. O tym, jak szybkie badania krwi mogą dać kontrolny obraz stanu zdrowia i zasygnalizować ewentualne zmiany w organizmie przekonuje Damian Janikowski, olimpijczyk, zapaśnik i zawodnik MMA oraz Joanna Pietroń, lekarz internista w Centrum Medycznym Damiana.

Dla Damiana Janikowskiego jako zawodowego sportowca wykonywanie badań to niemal rutyna. Lekarze, fizjoterapeuci i trenerzy przekonują, że regularna profilaktyka powinna na dobre wejść w nawyk każdego mężczyzny. Badać powinni się nie tylko zawodowcy, ale także „zwykli” mężowie i ojcowie, którzy codziennie stają przed wieloma wyzwaniami – pracą, domowymi obowiązkami, realizowanymi pasjami. Badania kontrolne mogą mieć charakter ogólny, specjalistyczny oraz diagnostyczny. Najbardziej podstawowe są badania krwi i moczu – w tym morfologia, badanie ogólne moczu, CRP i próby wątrobowe, które dają nam ogólny pogląd na funkcjonowanie organizmu. – To szybka metoda, która pozwala na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości, np. anemii czy problemów z wątrobą, a w przypadku ich wychwycenia umożliwia skierowanie na dalsze badania specjalistyczne – komentuje Joanna Pietroń z Centrum Medycznym Damiana.

Co jeszcze powinniśmy zbadać?

  • Pełny lipidogram – czyli cholesterol całkowity oraz frakcje HDL i LDL. Cholesterol to organiczny związek (lipid), który jest składnikiem błon komórkowych oraz prekursorem hormonów w naszym organizmie. Zbyt wysoki poziom LDL należy do czynników ryzyka wystąpienia choroby niedokrwiennej serca, zawału serca, miażdżycy oraz udaru mózgu. Badanie cholesterolu wykonuje się z próbki krwi, a jego wyniki stanowią podstawę dalszej profilaktyki (na ich bazie możliwe jest wdrożenie odpowiedniego leczenia mającego na celu obniżenie poziomu lipidów we krwi). Sygnałem ostrzegawczym skłaniającym do wykonania badania mogą być częste bóle nóg czy duże zmęczenie nawet podczas minimalnej aktywności fizycznej. Sprawdzenie poziomu cholesterolu zaleca się wykonywać przynajmniej raz w ciągu roku.
  • Cukier – badanie jego poziomu we krwi służy przede wszystkich diagnostyce cukrzycy. Jednak nawet osoby zdrowe powinny przynajmniej raz na rok kontrolować ten parametr. Warto wiedzieć, że zarówno zbyt wysoki, jak i zbyt niski poziom cukru jest bardzo szkodliwy dla naczyń krwionośnych oraz negatywnie wpływa na pracę wielu narządów naszego ciała (np. nerek i trzustki).
  • PSA – badanie poziomu PSA (wykonywane z niewielkiej próbki krwi) to drugi obok badania gruczołu krokowego test przesiewowy pozwalający wykryć raka prostaty, który należy do jednych z najczęściej występujących nowotworów wśród mężczyzn. Każdy mężczyzna po 40. roku życia powinien skontrolować poziom PSA, nawet jeśli nie odczuwa najmniejszych dolegliwości, natomiast ci, którzy przekroczyli 50. rok życia powinny wykonywać to badanie raz w ciągu roku.

Męskie badania
Damian Janikowski: – Systematyczne wykonywanie badań jest dla mnie naprawdę kluczowym elementem. Wiem, że dzięki nim mogę kontrolować stan mojego zdrowia. Dbam o siebie, bo chcę jak najdłużej cieszyć się dobrym zdrowiem i uważam, że każdy z nas powinien przynajmniej raz do roku wybrać się do lekarza i sprawdzić czy wszystko jest ok. Sam, jako sportowiec muszę badać się częściej, ale mam dzięki temu pewność, że wyczerpujące treningi nie będą stanowiły dla mnie zagrożenia – dodaje gwiazda MMA. Wśród obowiązkowych „męskich” badań znajdują się m.in. kontrola cukru, cholesterolu, EKG, USG czy badania endoskopowe. Wiele z nich warto wykonywać przynajmniej raz do roku. (Newseria)

Źródło zdjęć:  Newseria, YouTube

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Wpisz swoje imię