Informacje wydawnicze

Zasięg: ogólnopolski
Planowany nakład: 4 900 egzemplarzy
Dystrybucja: sieć Empik, Kolporter, Ruch, prenumerata
Częstotliwość wydawania: kwartalnik
Objętość: 160 str.

Najnowszy numer:

Ból triathlonisty
Kontuzje są wpisane w aktywność sportową, zarówno tą zawodową, jak i w wymiarze amatorskim. Jednym z najbardziej uciążliwych problemów u sportowców są dolegliwości bólowe, które powracają pomimo kolejnych sesji w gabinecie fizjoterapeuty. Postanowiliśmy zajrzeć głębiej, dotknąć istoty sprawy – zajęliśmy się oceną biegu pod kątem jakości ruchu. Tak narodziła się koncepcja pracy z biegaczami – The Runner Project.

——————————-
Doping bez recepty
Sportowcy i ich trenerzy oraz lekarze muszą być świadomi, że nawet popularne preparaty na przeziębienie mogą być przyczyną kłopotów zawodnika przy kontroli antydopingowej. Na co muszą zwrócić szczególną uwagę?

———————————-
Gdy łapie skurcz
Zjawisko pojawienia się niekontrolowanych skurczy mięśni podczas wysiłku fizycznego jest bardzo powszechne i stanowi najczęstszą przyczynę interwencji medycznych podczas wydarzeń sportowych. Ciągle jednak pochodzenie skurczy nie jest jednoznacznie wyjaśnione, co utrudnia opracowanie skutecznych strategii prewencyjnych.

———————————–
Gdy przeciwnik założy dźwignię
W sportach walki, w których dźwignie, kopnięcia i szarpnięcia to normalna rzecz, może dochodzić do urazów stawu łokciowego. Kontuzji można nabawić się na dwa sposoby. Pierwszy to uraz przeciążeniowy. Drugi typ urazu to uraz mechaniczny, gdy na przykład w brazylijskim jiu jitsu (BJJ) przeciwnik założy nam tzw. ballachę – dźwignię na łokieć.

————————————–
Już nie biegam
Uprawiając jedną dyscyplinę sportu marnujemy drzemiący w nas potencjał. To podejście Movement Culture, nowej kultury ruchu propagowanej przez Ido Portala. Wielokierunkowa i zróżnicowana forma ruchu praktykowana możliwie jak najczęściej przełoży się na wzrost twoich możliwości również w wąskim obszarze dyscypliny, którą uprawiasz. Movement is big – powtarza konsekwentnie Ido Portal.

———————————
Na granicy
Często słyszymy utarty mit, że po ciężkim treningu pojawiają się tzw. zakwasy, co objawia się w postaci dokuczliwego bólu mięśni. To nie nagromadzenie kwasu mlekowego w mięśniach, czyli popularne zakwasy, są jednak źródłem tego bólu. Powstaje on bowiem w wyniku mikrourazów włókien mięśniowych. Wspomniane stężenie kwasu mlekowego (mleczanów) w organizmie jest jednak ważnym wskaźnikiem badanym u osób aktywnych fizycznie.

————————————–
Operacja Więzadło
Specjaliści zachodzą w głowę, jakie postępowanie zastosować po kontuzji ACL: chirurgiczną rekonstrukcję czy tylko rehabilitację? Uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego kolana to temat powracający szczególnie często podczas sezonu narciarskiego. Jest to bowiem jedna z najpopularniejszych kontuzji spotykanych na stoku narciarskim, choć dotyczy również wielu innych dyscyplin, szczególnie gier zespołowych.


 

Zobacz magazyn on-line