Jak badać i poprawiać metabolizm

0
259

Za kilka miesięcy na rynek wejdzie nowy produkt dla klubów fitness, producentów sprzętu sportowego oraz indywidualnych amatorów sportu. System słuchawkowy do analizy oddechu pozwoli na bieżąco monitorować metabolizm organizmu i zrzucić zbędne kilogramy. To pierwsze takie urządzenie na świecie do powszechnego użytku.

– Istniały już wcześniej takie aplikacje, na przykład maski pomagające sportowcom, ale w naszym przypadku jest to bardzo prosty system słuchawkowy – mówi dr inż. Ulrich Jerichow, prezes Pro4Senses.

Słuchawki plus smartfon

System VitaScale składa się z dwóch elementów. Pierwszy to sprzęt – system słuchawek z czujnikami, które zbierają i analizują jakość wdychanego i wydychanego powietrza przez użytkownika, w tym ilość tlenu i objętość wymienianego powietrza. Zebrane przez zestaw słuchawkowy dane są wysyłane do drugiego elementu – aplikacji mobilnej, gdzie dane są głębiej analizowane i prezentowane w formie wykresów. Aplikację można pobrać na smartfona, smartwatcha czy inne urządzenie mobilne.

– Przeciętny człowiek wykonuje nawet 20 tysięcy oddechów dziennie, ponieważ potrzebuje tlenu do produkowania energii. Nasze urządzenie mierzy, ile tłuszczu i węglowodanów spala użytkownik. System może pomóc zbić wagę, bo użytkownik bardziej koncentruje się na redukcji tłuszczu i węglowodanów –wyjaśnia dr inż. Ulrich Jerichow. Analizator oddechu nie jest jedynym urządzeniem pracującym w oparciu o analizę gazów wdychanych i wydychanych przez człowieka. Dotychczasowe rozwiązania znajdowały jednak zastosowanie głównie w medycynie. Opracowany przez naukowców z Izraelskiego Instytutu Technologii analizator wykrywa markery dla ośmiu typów nowotworów. Jest w stanie wykryć siedemnaście różnych chorób, w tym między innymi chorobę Parkinsona.

Przydatny dla trenera

System znajduje się obecnie w fazie prototypu. Na próbną serię poczekamy jeszcze kilka miesięcy. Zgodnie z zapowiedziami producenta pełna dostępność produktu zostanie osiągnięta do końca 2018 roku. Urządzenie będzie sprzedawane przede wszystkim siłowniom i producentom sprzętu sportowego. Ceny wahać się będą od 1500 do 2 tysięcy euro – w zależności od pakietu (szkolenia, gwarancja). Analizator będzie dostępny także dla użytkownika końcowego. – Naszym podstawowym klientem są siłownie, trenerzy personalni i producenci sprzętu sportowego, a w dalszej kolejności ich klienci. Najbardziej realistyczny scenariusz jest taki, że najpierw używasz naszego sprzętu w centrum fitnessu, a później także w domu. Dla użytkownika końcowego mamy ofertę za 300 euro albo abonament w wysokości 10-20 euro miesięcznie – zapowiada ekspert.

Według prognoz CCS Insight światowy rynek wearables w 2019 roku osiągnie wartość 25 mld dol. Z danych Global Market Insights wynika natomiast, że rynek sprzętu fitness w 2016 roku był wart ponad 10 mld dol., a do 2024 r. ma rosnąć w tempie przekraczającym 3 proc. średniorocznie.

Źródło: Newseria Innowacje

Jak zwiększyć tempo metabolizmu?

Trening oporowy. Zdaniem specjalistów wystarczą 3 miesiące treningu oporowego (siłowego) do podniesienia tempa metabolizmu spoczynkowego. Oblicza się, że każdy dodatkowy kilogram mięśni spala dziennie 65 kcal/dzień. Trening siłowy działa jako bodziec dla pozostałych mięśni, w wyniku czego mogą się one rozrastać.

Regularne jedzenie. Nie powinniśmy być głodni. Posiłki spożywane co 2-3 godziny powodują zwiększenie tempa metabolizmu o 10 procent. Najlepiej jeść 3 główne posiłki i 2 przekąski. Przerwa między nimi nie może być dłuższa niż 5 godzin.

Białko w diecie. Białka są najbardziej sycące i pomagają osobom przejadającym się. Nawet 20 proc. białka może zostać spalone dając ciepło. Węglowodany dają tylko 12 -15 proc. w postaci ciepła, a tłuszcze tylko 3 procent.

Pamiętaj o śniadaniu. Poranny posiłek pobudzi twój metabolizm i rozpocznie spalanie kalorii przez cały dzień. Trzeba pamiętać, aby był to jednak posiłek pełnowartościowy. Z odpowiednią ilością węglowodanów, białek i tłuszczy. W żadnym nie pączek, hot-dog czy inna śmieciowa żywność.

Źródło: dietetycy.org.pl

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Wpisz swoje imię